Om klubben

 

Västerås Judoskolans nya adress är Sjöhagsvägen 7 (karta) .Vi tränar i den nya idrottshallen som  ligger 50 meter från Lögarengsbadet vid Mälarenergi. Ingången är från denna sida där stor skyltar på huset med namn Lux kaffe och Klövern. Kommunen har byggt om gamla ICA lager mittemåt Pizzeria Sippan och där inne har vi en Judolokal med nya Judomattor rent luft många omklädningsrum osv.

Västerås Judoskola bildades år 2005 och blev efter bara ett år stadens största judoklubb, med aktivt deltagande medlemmar på träningspassen.

Vi har en traditionell japansk Kodokan judomodell som imponerar klubbens utövare.
Västerås Judoskola är också stadens bästa tävlingsklubb.

Västerås Judoskola startades av Lajos Farkas  som har lämnat Västerås Judoklubb. 90 % av medlemmar följde efter till den nya Judoklubben och Lajos tackar för deras förtrående.

Lajos  har suttit 4 år i den tidigare klubbens styrelse som tävlingsansvarig samt som klubbens tävlingstränare. Han har tränat och tävlat i Dinamo, en av de bästa Judoklubben i fd: Jugoslavien. Har svart bälte II DAN i Judo och blått bälte i Brazilian Jiu Jitsu. Han är via SJF utbildad barn, ungdoms och motionstränare med påbyggd elit utbildning från olika elit utbildningar både i Sverige och utomlands.
Lajos har även en mångårig tävlingsbakgrund bakom sig.

Alla  tränare i Västerås Judoskola har bakom sig en väldigt lång erfarenhet inom judoträning och tävling.

Att träna Judo hos oss ger dig:
Koordination, balans, smidighet, koncentration, självförtroende, styrka och uthållighet.

 

Vad har vi för träning?

 • Judo -barnträning från 5år
 • Judo -ungdomsträning från 12 år
 • Judo -vuxenträning från 15 år
 • Vuxna motionärer
 • Koshen Judo/ Ne Waza eller High schol Judo men asolutt inte för barn.
 • Hög individuell utbildning för dem som vill tävla

 

Klubbens mål

 • Att få fram en bra, kreativ och ärlig vuxen individ för samhället.
 • Bra judoträning och bra fostran
 • Att få fram duktiga tävlare och mästare.
 • Att hitta medlemmar, barn, ungdomar och vuxna i Västerås som vill träna Judo .
 • Att de som vill bli vältränade och duktiga inom judo och vill satsa på Judo väljer Västerås judoskola.


Hos oss tränar de barn, ungdomar och vuxna som vill ha roliga och intressanta träningar samt vill hitta bra kompisar och känna sig som hemma. Det är svårt att träna judo tillsammans om man inte också är bra kompisar. Judo är allas sport säger man i Japan och i Västerås Judoskola vill vi att judo ska bli allas sport i Västerås. När barn, ungdomar och vuxna tränar Judo så får de släppa ut sin energi på rätt sätt och dessutom lära sig vara goda kamrater.

Vill du satsa på Judo, vara på ett bra träningspass och i en bra förening väljer du naturligtvis Västerås Judoskola.

 

Våra sektioner:

Muay Thai

Bujinkan

Självförsvar

Aikido.

Vid olika frågor runt våra sektioner ring oss på  0700406035 eller maila Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Västerås Judoskola